Przejdź do treści
OSP (325)
zdj tło samochody
1
IMG_20220217_112129
DSCN4195
DSCN4259
OSP (199)
OSP (154)
265347282_1053306208847657_2718707626348272674_n
5
247404757_312328863580498_8535160983250372090_n
133784992_4856656191071752_824305857312431760_n
received_718528595245001
previous arrow
next arrow

POLSKA-NIEMCY 2:2 „WAKACJE Z DUCHAMI” – NIEDZICA – 2018 Czwarta wymiana pozaszkolna PNWM Obóz MDP Głębowice & JF Glienicke/Nordbahn

    Wspomnienia

    Kiedy przedstawiciele OSP  w roku 2015 wyjeżdżali  na giełdę partnerów do Chalina, nikt
    z małej OSP w Głębowicach nie spodziewał się, że partnerstwo zagraniczne powstanie. Nikt, też  nie  dawał szans na tak długą i owocną współpracę, niektórzy z boku przypatrywali się mówiąc „z motyką na księżyc”,  wiarę mieli nieliczni zaangażowani opiekunowie  MDP. A jednak – wcześniejsze wymiany  były w Poczdamie, Rzykach /k.Andrychowa, Umanz na wyspie Rugia.  Łączyliśmy przyjemne z pożytecznym, pozwalając stronom poznać różne zakątki Polski i Niemiec.

     

    Kadra stała, młodzież się zmienia, Partnerstwo trwa pięć lat. Co roku następowała rotacja młodzieży. Większość grupy polskiej to dziś pełnoletni członkowie OSP, ratownicy i działacze. Jest kilka dzieci,  które w wymianie uczestniczą od początku w tym  szefowie  straży niemieckiej  – Gino Bacigalupo oraz polskiej – Jerzy Obstarczyk.

     

    Tam można by podsumować w kilku zdaniach historię partnerstwa. 

     

    Pomimo 13-tego w piątek

    Ten rok był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy uczestnicy z Polski i Niemiec  byli w tej samej grupie wiekowej: od 12 do 15 lat. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Ochotniczej  Straży Pożarnej w Głębowicach w lipcu br.  po raz czwarty spotkała się ze swoimi partnerami
    z Niemiec czyli Młodzieżową Drużyną Pożarniczą
    z  Glienicke/Nordbahn. Gospodarzem była strona Polska.  Goście mogli cieszyć się wypoczynkiem i nauką w Niedzicy w przepięknym ośrodku H.A.T.A.  u Pani Heleny
    i Antoniego Szewczyk. Wszyscy czuli się tam jak u cioci i wujka. Jedzenie było niczym domowe.

    Jak co roku, opiekę sprawował nieoceniony zespół opiekunów:  Beata, Claudia, Christian, Janek. To ten TIM  był mózgiem przedsięwzięcia, ale i też na nich spada co roku  największa praca i odpowiedzialność za młodzież oraz realizację programu.

    Nieocenioną pomocą projekt wsparli  tłumacze: Weronika Szulc, Justyna Hryniewicz, Patrycjusz Piechowski. To dzięki nim polsko-niemiecki zespół przełamywał wszelkie bariery, świetnie się bawił i uczył języków. W tym zespole pośrednicy językowi to nie tylko tłumacze, ale także wspaniali koledzy, organizatorzy animacji językowych i zabaw.

     

    Program, zajęcia, zabawa

    Wymiana polsko-niemiecka młodzieży to  zawsze cały wachlarz zapożyczonych zajęć
    z codziennej działalności poszczególnych drużyn pożarniczych w ich krajach. Opracowując program kadra starała się ująć wszystkie wątki. Były zajęcia tematyczne OSP tj. wprowadzenie do przepisów p.pożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru,  omówienie historii powstania OSP Głębowice i JF Glienicke,  zapoznanie się ze sprzętem strażackim, obsługa sprzętu  – wymiana doświadczeń, pierwsza pomoc i wiele innych. Tak branżowo – po strażacku. Jednak sport, turystyka i kulturoznawstwo nigdy nie jest obce podczas projektu. 

    W tym roku  praca kadry była niczym praca zespołu kryzysowego. Padający codziennie deszcz, przeplatany chwilami przyzwoitej pogody,  krzyżował  wcześniej zaplanowany  program. Nie było łatwo, jednak udało się zorganizować wycieczkę na Spływ Dunajcem  na tratwach flisackich, baseny Termalne Chochołów, do Muzeum kultury  ludowej Spisza w Czarnej Górze,  zwiedzanie Zamku w Niedzicy oraz zwiedzanie Zakopanego.

    Poza tym wiele  gier  integracyjnych,  animacji  językowych  w świetlicy i na wolnym powietrzu. Zajęcia sportowe, pożarnicze na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Niedzicy, ogniska..
    Program zrealizowany, wszystkie dzieci wróciły  do domów całe i zdrowe – a to najważniejsze.

     

    Aby takie projekty mogły być realizowane…

    Czyli kto pomaga? Kto wspiera? Co jest ważne?
    Jak finansować?

    Młodzież może poznawać kulturę i kraje dzięki wsparciu merytorycznemu pracowników Związku oraz  finansowemu  PNWM,  wpłat własnych uczestników. Znaczne  wsparcie
    w tym roku otrzymaliśmy z Samorządu Powiatu w Oświęcimiu oraz dotacji z MSWiA  poprzez Komendanta PSP dla uczestników polskich.  Rzeczowo w tym roku wsparło nas także Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które przekazało gadżety dzieciom. Symbolicznie wsparła nas również Gmina Osiek.

    Zawsze jednak możemy liczyć na naszych wolontariuszy i ludzi dobrego serca, którzy nas wspierają merytorycznie, rzeczowo, finansowo. W tym roku podziękowania kierujemy dla  pani księgowej Anny Kowalcze, pani Krystyny Nowak,  panów  Jarosława  Jakiełka Jarosława  Spisaka, Wojciecha Nostera.  Bez wspomnianych osób oraz kadry, nie byłoby mowy o wymianie.

    Co dalej, jakie plany?

    Partnerstwo pomiędzy OSP w Głębowicach i JF Glienicke/Nordbahn trwa i trwać będzie.

    Zorganizowanie czterech wymian uważamy za wielki sukces, bo przecież jesteśmy niewielką OSP z małego sołectwa, a nasz budżet to tylko składki i dobrowolne wpłaty na cele statutowe, reszta to projekty i wnioski o dotacje. Mamy wiele  miłych wspomnień, radości. Nawiązały się nowe przyjaźnie. Dzieci zwiedziły i zobaczyły bardzo wiele w kraju i za granicą. Jednak wymiana to nie tylko pobyt dzieci. Wiele przygotowań przed i po, 
    a do tego jeszcze „hektary dokumentów do wypełnienia”.  To ciężka i odpowiedzialna praca wolontaryjna i trzeba jeszcze zaangażować swój urlop wypoczynkowy.  

    Chętnych ze strony OSP Głębowice, aby przejąć inicjatywę organizacji i realizacji kolejnej wymiany na tą chwilę brak.

    W maju 2019 r.  najprawdopodobniej  odwiedzimy partnerów w  związku z przekazaniem
    do użytku nowych pomieszczeń przeznaczonych dla młodzieżowej drużyny pożarniczej

    w budynku, który przy OSP w Glienicke wybudowała gmina.  Skorzystamy zapewne
    z zaproszenia. Nie planujemy tygodniowej wymiany młodzieży w roku 2019, chcielibyśmy raczej  zorganizować spotkania  w gronie kadry/opiekunów, aby spróbować powołać i zaangażować  nowy zespół  po obu stronach, który zajmie się  wymianą młodzieży w przyszłości – informuje  prezes OSP Jerzy Obstarczyk.

    Zarząd OSP dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji projektu.  

     

    Skip to content