W dniach 10-11.05.2019 r. przedstawiciele naszej OSP w osobach prezesa Jerzego Obstarczyka, naczelnika Roberta Tyrana oraz opiekunów MDP dh Beaty i dh Janka uczestniczyli w uroczystości JF Glenicke z okazji otwarcia nowego obiektu remizy przeznaczonego dla członków MDP.

Piątek był dnie spotkania kadry niemieckiej i polskiej. Omawiano tematy związane z dalszą współpracą, wspominano dotychczasowe wymiany młodzieży.

W sobotę od 9:00 rozpoczęła się uroczystość. Przywitanie gości, przemówienia, gratulacje przeplatane częścią  artystyczną.

Wśród gości były m. in. Minister spraw wewnętrznych kraju związkowego brandenburgia, Karl-Heinz, wiceprezes Stowarzyszenia Straży Pożarnej brandenburgii, Frank Hanoi, i wielu innych gości. W trakcie uroczystości przedstawiciele naszej delegacji podsumowali 5 lat współpracy związanej z wymianą młodzieży, wręczyli odznaczenia oraz upominki. W imieniu OSP Głębowice głos zabrał prezes OSP:

Przemówienie prezesa OSP w Głębowicach Jerzego Obstarczyka

Panie Ministrze
Panie , Panowie Samorządowcy
Członkowie Straży Pożarnych , członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Zacni goście , mieszkańcy Glenicke

W imieniu Zarządu oraz członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Głębowicach, pragnę podziękować Gospodarzom za zaproszenie na tą piękną uroczystość. Otwarcie remizy jest ważnym wydarzeniem w historii każdej straży. Radość jest podwójna, kiedy otwiera się budynek, który ma służyć wychowaniu i szkoleniu przyszłych pokoleń strażackich, Waszej wspaniałej młodzieży.

Dlatego też w imieniu delegacji Polskiej , gratuluję władzom samorządowym, strażakom
z Glenicke pięknej inicjatywy.  Życzę Wam aby ta inwestycja spełniała Wsze wszystkie oczekiwania i potrzeby oraz aby w tym domu strażackim wychowywali się młodzi adepci  niemieckiego pożarnictwa w przyszłości gotowi i wyszkoleni  do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi , ratując jego  życie i mienie.

Korzystając z okazji, pragnę podziękować za 5 lat pięknej, owocnej współpracy pomiędzy naszymi młodzieżowymi drużynami pożarniczymi, opiekunami, tłumaczami i całą kadrą. Dziękuję za przekazany naszej straży sprzęt do ratownictwa technicznego.  Trzeba by tutaj wiele powiedzieć , wspomnieć tych dobrych chwil, nauki , wymiany doświadczeń, poznawania tradycji, historii i zabytków naszych krajów, uśmiechów dzieci , ale również ciężkiej pracy  organizatorów i opiekunów. Jednak ze względu na ograniczony czas mojego wystąpienia nie zdążę. Dlatego też pozwolicie Państwo, że wyrazem tego wszystkiego będzie wręczenie odznaczeń o które wystąpiła Ochotnicza Straż Pożarna w Głębowicach do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Szanowni Państwo , z wielką satysfakcją informuję , że :

Uchwałami Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie nr: ZP1/PL2017: 0006, 0018, 0019

Brązowym Medalem  za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni :

Pan  Hans Oberlack  syn Hansa Wernera

Pan Heiko Gliz syn Hansa

Pan Gino Bacigalupo syn Maria

Wyczytanych proszę o wystąpienie w celu odbioru odznaczeń. Z racji nieobecności pana Burmistrza o odebranie medalu dla niego proszę Panią zastępczynię  burmistrza.

Zacni opiekunowie,  strażacy, droga młodzieży, rodzice członków Młodzieżowej Drużyny  Pożarniczej  Glienicke  – wszyscy,  którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszej 5 –letniej  partnerskiej wymiany młodzieży. Wszystkim  Wam chcielibyśmy podziękować , niestety nie dało się dla każdego z  Was wystąpić o stosowny Medal. Uważamy jednak, że Straż Pożarna Glenicke/Norbahn to przede wszystkim ludzie –  Wy wszyscy

Dlatego też miło jest mi poinformować, że uchwałą   nr 11/2019 z dnia 23 marca 2019 roku Prezydium Oddziału Wojewódzkiego woj. małopolskiego w Krakowie na wniosek  Ochotniczej Straży Pożarnej w Głębowicach odznaczyło Jugendfeuerwehrn Glienicke/Norbahn  Brązowym  Medalem za zasługi dla Pożarnictwa za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej .

O odebranie odznaczenia  w imieniu straży proszę  przedstawiciela straży oraz przedstawiciela Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dla której mamy jeszcze pamiątkową maskotkę.

Zacni Strażacy, goście , mieszkańcy Glenicke

Na zakończenie wystąpienia, chciałem życzyć Wam wszystkim  sukcesów w życiu osobistym i zawodowych, szerokich perspektyw rozwoju działalności strażackiej , wytrwałości  oraz przyjaciół w ich realizacji.

Dziękuję”

Po części oficjalnej był czas na zwiedzanie nowego pięknego obiektu, pamiątkowe fotografie.